Grades 5/6/7 - Term 4 2015
Sobota 21 listopad 2015
Aż wierzyć się nie chce, że została nam tylko jedna lekcja, a za dwa tygodnie już zakończenie roku szkolnego!!
Nasza szkolna szopka po ostatnich zajęciach wygląda świetnie - na następnej lekcji będziemy wykańczać i ozdabiać:)
Zrobimy też próbę generalną przedstawienia - zatem praca domowa, to nauczenie się na pamięć roli i kolędy!
Uczniowie mają być przebrani za kolędników, jeśli nie mają określonej postaci w przedstawieniu (Diabełek, Dziad, Aniołki, Gospodarz/Gospodyni, Turoń) - wielka prośba do rodziców o pomoc w przygotowaniu kostiumów...
Dziękuję! Marzena
Sobota 14 listopad 2015
1. Rozpoczęliśmy lekcję od powtórki z historii, czyli co pamiętamy o Narodowym Święcie Niepodległości. 2. Następnie podzieliliśmy się naszymi skojarzeniami z Polską - babcie i polskie jedzenie, a głównie pączki, były na czele naszej listy:) Adam G: jedzenie, śnieg, krajobrazy Adam M: pierogi, pączki, śnieg i zamki Amalia: flaga, wojna, ciocia Bogunia, Babcia i cała rodzina, góry Amber: Babcia, stokrotki, orły Erik: śnieg, jedzenie, Babcia i Dziadek Hania: Babcia, pączki i flaga Ivo: rodzina, śnieg i zamki Sebastian: pączki, pierogi i Babcia Veronika: wojna, Dziadek i zdjęcia rodzinne Zosia: flaga, język, jedzenie |
3. Obejrzeliśmy krótki filmik o szopkach na stronie szkolnej - bardzo ciekawy i dobra inspiracja do naszej szopki. Uczniowie mają w domu dalej wyklejać pudełka i niektórzy uczniowie zgłosili się zrobić dodatkowe elementy: flagę polską, orła, smoka wawelskiego, króla, aniołki...
4. Należy intensywnie już uczyć się roli - skończyliśmy podział, całe przedstawienie poniżej. 5. Będziemy śpiewać kolędę "Przybieżeli do Betlejem" - melodia tutaj... (bottom of the screen) Przybieżeli do Betlejem pasterze, Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze. Chwała na wysokości, chwała na wysokości, A pokój na ziemi. Oddawali swe ukłony w pokorze Tobie z serca ochotnego, o Boże! Chwała na wysokości... Anioł Pański sam ogłosił te dziwy, Których oni nie słyszeli, jak żywi. Chwała na wysokości... |
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
Sobota 7 listopad 2015
Tematem ostatniej lekcji było zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości 11-tego listopada.
Rozpoczęliśmy od quizu:
1. Jak nazywa się hymn Polski?
2. Co jest godłem Polski?
3. Jakie barwy ma flaga Polski?
4. Jak nazywa się stolica Polski?
5. Nad jakim morzem leży Polska?
6. Wymień 3 symbole narodowe.
7. Jakie święto obchodzimy 11 listopada?
Rozmawialiśmy o tym, jak w historii Polski był taki smutny czas, gdy na 123 lata Polska utraciła niepodległość. Przez zaborców zniknęła z map świata, ale Polacy pozostali… Dążyli różnymi sposobami do odzyskania wolności. Ten trud został wynagrodzony. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność. Przez szacunek dla przeszłości dzień ten czcimy jako Narodowe Święto Niepodległości.
W okresie zaborów (rosyjskich, pruskich i austriackich) Polacy dążąc do odzyskania niepodległości Ojczyzny, organizowali m. in. powstania narodowo-wyzwoleńcze, zakładali tajne związki i organizacje, prowadzili walkę w dziedzinie oświaty i kultury. Przeciwstawiano się skutecznie zakazowi używania języka polskiego. Domy i rodziny były szczególnymi stróżami polskości. Dbano, by dzieci mówiły po polsku, by znały polskie obyczaje. Wychowywano je w duchu patriotyzmu i szacunku dla przeszłości.
Kiedy w 1914 roku wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia. Trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą wojnę. Polacy musieli walczyć w szeregach wrogich armii. Ci, którzy żyli w zaborze rosyjskim, walczyli po stronie Rosji. Ci z zaborów niemieckiego i austriackiego - po stronie przeciwnej. Polacy odziani w mundury wrogich armii zmuszeni byli strzelać wzajemnie do siebie.
W dniu rocznicy odzyskania niepodległości, warto pamiętać o naszych dziadkach i pradziadkach - jak to z ich patriotyzmu, entuzjazmu i walki wyłoniła się Polska. Naczelnikiem Polski został lubiany wówczas przez Polaków dowódca Legionów Polskich z okresu I wojny światowej, Józef Piłsudski, któremu 11 listopada rząd zwany Radą Regencyjną, powierzył władzę.
Ciekawostka z lekcji o legionistach generała Dąbrowskiego - nosili oni polskie mundury z kolorowymi kokardami (francuskimi i włoskimi) oraz napisem w języku włoskim: "Ludzie wolni są braćmi".
Następnie zrobiliśmy krzyżówkę:
|
Wszyscy napisali w zeszytach fragment wiersza "Moja Piosnka" Cypriana Kamila Norwida:
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów Nieba.... Tęskno mi, Panie... Do kraju tego, gdzie winą jest dużą Popsować gniazdo na gruszy bocianie, Bo wszystkim służą... Tęskno mi, Panie... Uczniowie w czasie lekcji pisali w zeszytach, co im osobiście kojarzy się z Polską - 3 przykłady.
W domu napisać dlaczego właśnie te przykłady wybrali. Słuchaliśmy potem piosenki "Kto Ty jesteś?" i zapisywaliśmy słowa pierwszej zwrotki. W domu zapiszcie drugą zwrotkę i refren. |
PRZYPOMINAM - jeśli macie w domu niepotrzebne nieduże pudełka, obklejcie je kolorowymi papierkami i przynieście do szkoły - im więcej elementów, tym ładniejsza wyjdzie nasza szopka:)
|
Sobota 31 październik 2015
Na lekcji podzieliliśmy role na przedstawienie "Szopki". Skończyliśmy także temat "Kwoki" - nasze nagranie możecie zobaczyć tutaj... Rozmawialiśmy także o pamięci zmarłych i Dniu Wszystkich Świętych. Uczniowie w zeszytach napisali wiersz Danuty Gellnerowej pt "Dla tych, którzy odeszli" -
Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.
Dla nich
Harcerskie warty
I chorągiewek gromada,
I dla nich ten dzień -
Pierwszy dzień
Listopada.
Sobota 24 październik 2015
1. Dobre wychowanie, czyli "Kwoka" Jana Brzechwy, to był temat naszej lekcji w ostatnią sobotę. Uczniowie świetnie pracowali - proszę zajrzeć na stronę KWOKA... Musimy jeszcze raz nagrać nasze krótki teatrzyk, zatem w domu nauczyć się świetnie czytać wiersz - najlepiej na pamięć!
Jan Brzechwa Kwoka
Proszę pana, pewna kwoka
Traktowała świat z wysoka I mówiła z przekonaniem: „Grunt to dobre wychowanie!” Zaprosiła raz więc gości, By nauczyć ich grzeczności. Pierwszy osioł wszedł, lecz przy tym W progu garnek stłukł kopytem. Kwoka wielki krzyk podniosła: „Widział kto takiego osła?!” Przyszła krowa. Tuż za progiem Zbiła szybę lewym rogiem. Kwoka gniewna i surowa Zawołała: „A to krowa!” |
Przyszła świnia prosto z błota.
Kwoka złości się i miota: „Co też pani tu wyczynia? Tak nabłocić! A to świnia!” Przyszedł baran. Chciał na grzędzie Siąść cichutko w drugim rzędzie, Grzęda pękła. Kwoka wściekła Coś o łbie baranim rzekła I dodała: „Próżne słowa, Takich nikt już nie wychowa, Trudno... Wszyscy się wynoście!” No i poszli sobie goście. Czy ta kwoka, proszę pana, Była dobrze wychowana? |
2. Napiszcie w zeszycie, co znaczy przysłowie: Na grzeczności nikt nie traci. Podajcie 2 przykłady.
3. W domu zróbcie quiz z savoir-vivre.
4. Zapamiętajcie i przetłumaczcie te zdania na język angielski:
Papiery i śmieci wrzucamy do kosza.
Kiedy niechcący kogoś potrącimy, mówimy przepraszam.
W autobusie, pociągu, tramwaju ustępujemy miejsca starszym osobom.
Przy przechodzeniu w drzwiach pierwszeństwo mają przede wszystkim ci, którzy wychodzą. Przepuszczamy przodem również kobiety, dziewczęta i starszych.
Sobota 17 październik 2015
1. Rozpoczęliśmy lekcję zabawą w Abecadło - uczniowie zapisywali na swoich whiteboards, co zobaczyli i usłyszeli na video clip - dobrze się bawiliśmy, bo piosenka rytmiczna i tempo szybkie! Udało się uczniom wyłapać większość wyrazów :)
1. Rozpoczęliśmy lekcję zabawą w Abecadło - uczniowie zapisywali na swoich whiteboards, co zobaczyli i usłyszeli na video clip - dobrze się bawiliśmy, bo piosenka rytmiczna i tempo szybkie! Udało się uczniom wyłapać większość wyrazów :)
2. Przeczytaliśmy kilka stron "Czarownicy", jak Maja spotkała ducha na strychu - w domu poczytajcie dalej:
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
3. Sprawdźcie w domu swoją wiedzę o polskich miastach: Quiz Historyczny - Miasta
4. Na lekcji rozmawialiśmy o Nagrodzie Nobla i Polakach, którzy ją otrzymali - uczniowie pisali to w zeszycie. Więcej o polskich Noblistach na stronie szkolnej. Troszkę więcej czasu spędziliśmy na Lechu Wałęsie i Solidarności.
5. W ramach poznawania słynnych Polaków dowiedzieliśmy się ciekawostek o życiu Jana Pawła II:
4. Na lekcji rozmawialiśmy o Nagrodzie Nobla i Polakach, którzy ją otrzymali - uczniowie pisali to w zeszycie. Więcej o polskich Noblistach na stronie szkolnej. Troszkę więcej czasu spędziliśmy na Lechu Wałęsie i Solidarności.
5. W ramach poznawania słynnych Polaków dowiedzieliśmy się ciekawostek o życiu Jana Pawła II:
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
6. Po przerwie uczniowie mieli zajęcia z Księdzem.
7. Śpiewaliśmy także wszyscy Hymn Szkolny - załączyłam video na NEWS.
8. Udało nam się jeszcze obejrzeć parę minut "Janki"...
9. W domu zróbcie ćw. 1 - ks. C, str. 104-105
7. Śpiewaliśmy także wszyscy Hymn Szkolny - załączyłam video na NEWS.
8. Udało nam się jeszcze obejrzeć parę minut "Janki"...
9. W domu zróbcie ćw. 1 - ks. C, str. 104-105
Sobota 10 październik 2015
Witam wszystkich uczniów i rodziców po przerwie wiosennej! Uczniowie ciekawie opowiadali o tym, co robili w czasie ferii.
1. W domu napiszcie w zeszytach (albo w formie komiksu), co najbardziej wam się podobało w czasie ferii.
2. Rozpoczęliśmy lekcję od gry skojarzeń: podawałam uczniom angielskie słowo, uczniowie tłumaczyli je na język polski i zgadywali skojarzenia z podanymi słowami:
oak - dąb - żołędzie
vigil - warta - żołnierz/harcerz ironing - prasowanie - żelazko meadow - łąka - żaba ancient forest/wilderness - puszcza - żubr field - pole - żyto/pszenica fire - ogień - strażak seamstress - krawcowa - nożyczki light - światło - żarówka cleaning - sprzątanie - szczotka sandwich - kanapka - szynka |
pine - sosna - szyszka
window - okno - szyba shoes - buty - szewc clothes - ubranie - szafa head - głowa - czapka pear - grusza - gruszka apples - jabłka - szarlotka/jabłecznik sweets - słodycze - czekolada/cukierki mushrooms - grzyby - kosz bird - ptak - szpak knight - rycerz - miecz |
.
W domu wybrać 5 wyrazów i dopisać 5 dodatkowych skojarzeń do każdego słowa, np:
buty - nogi, klapki, skóra, trampki, kozaki
3. Napisaliśmy w zeszytach wierszyk Wandy Chotomskiej "Staszek". W domu nauczyć się czytać/na pamięć.
4. Przeczytaliśmy opowiadanie "Leśniczówka". W domu zróbcie o szarej godzinie to, co robiła babcia w opowiadaniu - pomyślcie, czy warto przywoływać ludzi w pamięci i pytać ich, czy są z nas zadowoleni? Dlaczego?
W domu wybrać 5 wyrazów i dopisać 5 dodatkowych skojarzeń do każdego słowa, np:
buty - nogi, klapki, skóra, trampki, kozaki
3. Napisaliśmy w zeszytach wierszyk Wandy Chotomskiej "Staszek". W domu nauczyć się czytać/na pamięć.
4. Przeczytaliśmy opowiadanie "Leśniczówka". W domu zróbcie o szarej godzinie to, co robiła babcia w opowiadaniu - pomyślcie, czy warto przywoływać ludzi w pamięci i pytać ich, czy są z nas zadowoleni? Dlaczego?
5. Zaczęliśmy oglądać nowy serial rodzinny pt "Janka" - rozgrywająca się w latach 20-tych saga rodzinna, o wątkach wyprowadzonych z autentycznej historii. Głównymi bohaterami filmu są dzieci należące do dwóch "band". Janka, wnuczka karczmarza, przewodzi "Orłom". Jej rówieśnik Julek, chłopak z podupadającego dworku, dowodzi "Wilkami". Obie grupy, współzawodnicząc ze sobą, przeżywają wiele wspaniałych przygód (fimweb.pl)
6. Na zakończenie lekcji poszerzaliśmy słownictwo w grze z piłką: tematyka klasy szkolnej, ubrań, kolorów, zwierząt, warzyw, owoców, etc...
6. Na zakończenie lekcji poszerzaliśmy słownictwo w grze z piłką: tematyka klasy szkolnej, ubrań, kolorów, zwierząt, warzyw, owoców, etc...